We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ETI 54140261 Direct Replacement Tube, 20 W, T8 Lamp, G13 Lamp Base, 2200 Lumens, 5000 K Color Temp, Daylight Light
SKU
ORG5346481
by ETI
$1,286.85 /25EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Glass tube with shatter-resistant sleeve
- UV, IR-and mercury-free
- Ballast compatible
- For indoor fixtures for homes, shops, shop windows, restaurants, meeting rooms, museums, galleries and hotel locations
Category: Home Bulbs
For use with 4 ft T8 fixtures that have an electronic ballast. 20 W, 120 to 277 V, 2200 Lumens. Instant start down to -4 deg F. 50,000 rated life. DLC and cUL certified.
| Average Life | 50000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 120deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 47.2 in L x 1.14 in W x 1.14 in H |
| Lamp Base | G13 |
| Lamp Shape | T8 |
| Light Color | Daylight |
| Lumens | 2200 |
| Operating Temperature | -4 to 115deg F |
| Suitable for | PHILIPS ICN-1P32-N ICN-2P32-N IOPA-2P32-LW-N GE UltraMax GE232MAXP-H/ULTRA GE432MAXP-H/ULTRA GE432MAXP-L/ULTRA ACCUPRO AP-232IP-UNV SYLVANIA QHE 4-32T8/UNV PSH-SC Ballasts |
| Wattage Rating | 20W |
| Download PDF File |
| UPC | 849489060019 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0000 |
| MPN | 64101461/54140261 |
| Brand | ETI |

Log In