We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ETI 54436241 Low-Profile Light Fixture, 120/277 V, 14 W, 1-Lamp, LED Lamp, 1000 Lumens Lumens, 4000 K Color Temp
SKU
ORG5345897
by ETI
$59.06 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- UV, IR and mercury-free
- Wall and ceiling mountable
- Energy saving 14 W integrated LED
- Uses 81% less energy than equivalent 75 W incandescent bulb
- Maintenance-free, no bulb replacements
- For residential, office, retail, restaurant, school, hospital and hotel or motel locations in bathrooms, closets, utility rooms, interior hallways or interior stairwells
Category: Home Lighting
Used in residential, office, retail, restaurant, school, hospital and hotel/motel locations in bathrooms, closets, utility rooms, interior hallways or interior stairwells. Can be wall- or ceiling-mounted. Round, white. 50,000 hrs average-rated life. UV, IR and mercury-free. UL/cUL listed for damp locations.
| Average Life | 50000hr |
|---|---|
| Ballast/Driver Type | Non-Dimmable |
| Bulb Shape | Round |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimensions | 11.8 in Dia x 3.7 in H |
| Fixture Color | White |
| Lamp Base | Medium E26 |
| Lamp Type | LED |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 1000Lumens |
| Number of Lamps | 1 |
| Shade Material | Acrylic |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Wattage Rating | 14W |
| Brand | ETI |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5600 |
| UPC | 849489001241 |
| MPN | 54436241 |

Log In