We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ETI 54606242 Spin Light Fixture, 120 VAC, 11.5 W, LED Lamp, 830 Lumens, 4000 K Color Temp
SKU
ORG5345889
by ETI
$36.93 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 2 left
- Color Preference technology featured on select items
- Maintenance-free - no bulb replacements
- For residential, office, retail, restaurant, school, hospital and hotel or motel locations in interior hallways, interior stairwells, closets, utility or laundry rooms, basements or garages
Category: Home Bulbs
Our patented Spin LightTM is the easiest way to convert a plain lamp holder into an attractive, energy efficient LED flushmount fixture. Installation is literally as easy as screwing in a light bulb. Without doing any wiring, you can replace exposed sockets and bare bulbs in basements, garages, closets and other areas with high quality LED lighting. This versatile product can also be used in new work applications with the provided hardware and adapter.
| Average Life | 50000hr |
|---|---|
| Ballast/Driver Type | Non-Dimmable |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimensions | 7.01 in W x 3.54 in H |
| Lamp Type | LED |
| Light Color | White |
| Lumens | 830 |
| Temperature Rating | -4 to 95deg F |
| Voltage Rating | 120VAC |
| Wattage Rating | 11.5W |
| Weight (lbs) | 1.0000 |
|---|---|
| Brand | ETI |
| UPC | 836607008961 |
| MPN | 54483141 |

Log In