We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ETI 54614142 Light Fixture, 120 V, 40 W, LED Lamp, 2900 Lumens Lumens, 4000 K Color Temp, White Fixture
SKU
ORG5345913
by ETI
$115.68 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For residential, office, retail, restaurant, school, hospital and hotel or motel locations in bathrooms, closets, utility rooms, interior hallways or interior stairwells
Category: Home Lighting
Used in residential, office, retail, restaurant, school, hospital and hotel/motel locations in bathrooms, closets, utility rooms, interior hallways or interior stairwells. Can be wall- or ceiling-mounted. White. 4000 K, UV, IR and mercury-free. UL/cUL listed for damp locations.
| Average Life | 35000hr |
|---|---|
| Ballast/Driver Type | Dimmable |
| Bulb Shape | Round |
| Color Rendering Index (CRI) | 90.9 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimensions | 24 in Dia x 4.6 in H |
| Fixture Color | White |
| Lamp Type | LED |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 2900Lumens |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 40W |
| UPC | 836607009098 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.0000 |
| MPN | 54614242 |
| Brand | ETI |

Log In