We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ETI 54663142 Low-Profile Light Fixture, 120 V, 11.5 W, LED Lamp, 810 Lumens Lumens, 4000 K Color Temp
SKU
ORG5346440
by ETI
$38.08 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- UV, IR and mercury-free
- Wall and ceiling mountable
- Energy saving 11.5 W integrated LED
- Uses 81% less energy than equivalent 100 W incandescent bulb
- Maintenance-free, no bulb replacements
- For commercial office, retail, restaurant, school, hospital, multi-family and hotel/motel locations in interior hallways, bedrooms, utility/laundry rooms, living rooms or recreational rooms
Category: Home Lighting
Round LED lamp is used in commercial office, retail, restaurant, school, hospital, multi-family and hotel/motel locations in interior hallways, bedrooms, utility/laundry rooms, living rooms or recreational rooms. 4000 K, 50,000 hrs average life. UV, IR and mercury free. UL/cUL Listed for damp locations.
| Average Life | 50000hr |
|---|---|
| Ballast/Driver Type | Non-Dimmable |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimensions | 7 in Dia |
| Lamp Type | LED |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 810Lumens |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 11.5W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.8200 |
|---|---|
| Brand | ETI |
| UPC | 849489000626 |
| MPN | 54663142 |

Log In