We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ETI Bluetooth 54569143 Shop Light with Bluetooth Speakers, LED Lamp, 50 W, 120 V, 3500 Lumens
Delivered in 2-4 business days
- UV, IR and mercury-free
- Maintenance-free
- No bulb replacements
- Uses 47.9% less energy than equivalent 96 W T8 fluorescent
ETi SSLs Bluetooth Shop Light is an easy and innovative way to use a high output light source and to play ambient music on the same fixture. It will wirelessly connect to your smartphone to play your music or podcasts and still provide crystal clear light output. Replace your fluorescent shop lights with this innovative design so that you can listen to your favorite music or podcast wirelessly in your workshop. The integrated speakers deliver optimal acoustic performance and design. The Bluetooth Shop Light can activate audio from up to 33 ft away. Enable Bluetooth on your smart device using the downloadable app which has the capability to pair with both Android and iOS devices. If you would like to use just the light, there is a pull-chain for ease of use. This shop light with built-in Bluetooth speakers is both lightweight and provides long-lasting maintenance free operation thanks to its reported 88.3% lumen maintenance at 60,000 hrs and projected L70 at 169,000 hrs. Ideal for use in a work shop, garage, basement, shed, small warehouse or entertainment room.
| Average Life | 169000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 103.9 168deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimensions | 42 in L |
| Includes | (2) Mounting Chains (2) Hook Screws and (2) Plastic Drywall Anchors |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 3713Lumens |
| Mounting Type | Surface |
| Temperature Rating | -4 to 113deg F |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 50W |
| UPC | 849489002002 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.0200 |
| MPN | 55703142 |
| Brand | ETI |

Log In