We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ettore Prod. Heavy Duty Floor Scraper
SKU
ETO2005CT
by ETTORE
$97.62 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Carbon steel blade effectively removes sticky materials from surfaces
- Heavy-duty construction provides long-lasting use
- Lightweight handle with grip allows effortless maneuverability
- Perfect for removing tape, gum, grit and more
Categories: Janitorial & Sanitation Supplies, Cleaning Tools, Squeegees
Floor scraper features a carbon steel blade to effectively remove tape, gum, grit and more from your floors. Heavy-duty construction withstands wear-and-tear from frequent use for long-lasting performance. Included handle allows easy maneuverability to help reduce back and knee strain.
| Additional Warranty Information | All Ettore products come with a 100% satisfaction guarantee. |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Brand Name | Ettore |
| Country of Origin | Taiwan |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Long Lasting |
| Features | Wear Resistant |
| Height | 15" |
| Length | 1" |
| Manufacturer Part Number | 2005CT |
| Manufacturer | Ettore Products Company |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Color | Black |
| Product Color | Gold |
| Product Name | Heavy Duty Floor Scraper |
| Product Type | Scraper |
| Recycled | No |
| Width | 4.3" |
| UNSPSC | 47121803 |
| Brand | ETTORE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.5000 |
| UPC | 20032611020058 |
| MPN | 2005CT |


Log In