We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eurotech 4x4 XL FM4080 High Back Executive Chair
SKU
EUTFM408030
by Eurotech
$451.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Adjusts recline rate based on your weight using tilt-tension control
- Forward seat tilt to sit in a proper, ergonomic position while using a keyboard
- Reduces pressure on your knees with padded, waterfall seat
- Ratchet back adjusts relative to seat for personalized lumbar support
- Back-angle adjustment offers personalized comfort in reclined position
Category: Office Chairs
Standard to sophisticated upholstery options combined with a 4 paddle multifunction mechanism, height and width adjustable arms, and back and seat molded foam cushions are the makings for superior seating comfort suitable for any office environment.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Application/Usage | Office |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Nutmeg |
| Back Height | 24" |
| Back Material | Fabric |
| Back Width | 20.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Eurotech |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 26" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Features | Back Angle Adjustment |
| Features | Back Height Adjustment |
| Features | Comfortable |
| Features | Tension Control |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Height | 47" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | FM4080CANNUT |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Maximum Seat Height | 21.70" |
| Minimum Seat Height | 18.10" |
| Number of Casters | 5 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | 4x4 |
| Product Model | FM4080 |
| Product Name | 4x4 XL FM4080 High Back Executive Chair |
| Product Series | 4x4 |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Nutmeg |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Feature | Angle Adjustment |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Style | Waterfall |
| Seat Thickness | 3" |
| Seat Width | 20.50" |
| Weight (Approximate) | 61 lb |
| Width | 29" |
| UNSPSC | 56112104 |
| Brand | Eurotech |
|---|---|
| Weight (lbs) | 61.0000 |
| MPN | FM4080CANNUT |

Log In