We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eurotech 4x4xl High Back Task Chair
SKU
EUTFM4080010
by Eurotech
$451.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Adjusts recline rate based on your weight using tilt-tension control
- Forward seat tilt to sit in a proper, ergonomic position while using a keyboard
- Reduces pressure on your knees with padded, waterfall seat
- Ratchet back adjusts relative to seat for personalized lumbar support
- Back-angle adjustment offers personalized comfort in reclined position
Category: Office Chairs
economical comfort The Eurotech 4x4 is an economical, yet comfortable series of chairs that provide all-day comfort with its molded contoured cushions and ergonomic features.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Ocean |
| Back Height | 20" |
| Back Material | Vinyl |
| Back Type | High Back |
| Back Width | 19" |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Eurotech |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 21" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Features | Arm Height Adjustment |
| Features | Back Angle Adjustment |
| Features | Back Height Adjustment |
| Features | Comfortable |
| Features | Ratchet Back |
| Features | Tension Control |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Height | 40" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | FM4080010 |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Maximum Seat Height | 21.50" |
| Minimum Seat Height | 18" |
| Number of Casters | 5 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | 4x4 |
| Product Name | 4x4xl High Back Task Chair |
| Product Series | 4x4 |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Ocean |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Feature | Angle Adjustment |
| Seat Feature | Contoured |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Ergonomic |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Style | Waterfall |
| Seat Width | 20" |
| Weight (Approximate) | 60 lb |
| Width | 27" |
| UNSPSC | 56112104 |
| Download PDF File |
| Brand | Eurotech |
|---|---|
| Weight (lbs) | 12.0000 |
| MPN | FM4080010 |

Log In