We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eurotech Apollo DFT9800 Drafting Stool
SKU
EUTDFT9886
by Eurotech
$329.75 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Breathable, mesh back for enhanced airflow and comfortable seating
- Reduces pressure on back and knees with sloping seat front
- Creates personalized lumbar support by adjusting backrest up or down
- Relax your feet in a comfortable position using footring
- Includes 5 casters for easy mobility
Category: Office Stools
Apollo Drafting Stool combines value, comfort, adjustability and quality to create a perennial favorite. Breathable, mesh back provides increased airflow and maximum comfort for all-day sitting. Padded waterfall seat with sloping front reduces pressure on back and knees. Fabric seat creates a soft, comfortable sitting experience. Adjust arms in or out and up or down for proper ergonomic positioning. Backrest adjusts up or down relative to the seat for personalized lumbar support. Set seat height to your desired position relative to the floor. Stool includes casters and glides for easy mobility. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
| Adjustable Back | Yes |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 20" |
| Back Style | Mesh |
| Back Width | 19.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Eurotech |
| Chair/Seat Type | Drafting Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 24" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Features | Adjustable |
| Features | Back Height Adjustment |
| Features | Backrest |
| Features | Comfortable |
| Features | Synchro Tilt |
| Height | 56" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | DFT98SHISTO |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Maximum Seat Height | 36.50" |
| Minimum Seat Height | 26.50" |
| Number of Casters | 5 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Apollo |
| Product Line | Apollo |
| Product Model | DFT9800 |
| Product Name | Apollo DFT9800 Drafting Stool |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Stonewall |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 20.50" |
| Weight (Approximate) | 58 lb |
| Width | 25" |
| UNSPSC | 56101504 |
| Brand | Eurotech |
|---|---|
| Weight (lbs) | 50.0000 |
| MPN | DFT98SHISTO |

Log In