We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eurotech Apollo High Back Synchro Task Chair
Delivered in 2-4 business days
- Breathable, mesh back provides airflow to keep you cool
- Tilt tension adjusts recline based on your weight for personalized sitting
- Back reclines in preset ratio to seat with synchro-tilt design
- Sit comfortably at your desk by customizing seat height
- Waterfall seat to reduce pressure on back of your knees for extra comfort
Apollo High Back Chair with Ratchet Back combines value, comfort, adjustability and quality to give you a comfortable seating option with a breathable, mesh back. Tilt tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Synchro-tilt allows the back to recline in a preset ratio to the seat. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Fabric-upholstered, waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort through prolonged periods. Arms are both width-adjustable and height-adjustable for proper ergonomic positioning. 2.8" ratchet-back, height adjustment allows the backrest to easily adjust up or down relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 25" |
| Back Style | Mesh |
| Back Width | 19" |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Eurotech |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 22" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Features | Adjustable |
| Features | Back Height Adjustment |
| Features | Backrest |
| Features | Breathable |
| Features | Comfortable |
| Features | Ratchet Back |
| Features | Synchro Tilt |
| Features | Tension Control |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Height | 46" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | MTHB94INSFOR |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Number of Casters | 5 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Apollo |
| Product Line | Apollo |
| Product Model | MTHB94 |
| Product Name | Apollo High Back Synchro Task Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Forest |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 20.50" |
| Weight (Approximate) | 47.50 lb |
| Width | 26" |
| UNSPSC | 56112104 |
| Brand | Eurotech |
|---|---|
| Weight (lbs) | 45.0000 |
| MPN | MTHB94INSFOR |

Log In