We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eurotech Apollo II Extended Height Stool
SKU
EUTEHS5499
by eurotech
$303.40 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Reduces pressure on the back of your knees with sloping, waterfall seat
- Enhances comfort using breathable, mesh back
- Height-adjustable and width-adjustable arms for a personalized experience
- Proper your feet on the footrest to reduce leg fatigue
- Uses 5-star base with caster for smooth, effortless mobility
Category: Office Stools
Enjoy comfortable, ergonomic seating with this swivel office stool, with ergonomic features designed to adjust to suit individual task and needs.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Application/Usage | Office |
| Armrest | Yes |
| Back Height | 20.50" |
| Back Width | 19.30" |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Eurotech |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Depth | 25.2" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Features | Arm Height Adjustment |
| Features | Arm Width Adjustment |
| Features | Back Height Adjustment |
| Features | Backrest |
| Features | Comfortable |
| Features | Ratchet Back |
| Height | 50.7" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Lumbar Support | Yes |
| Manufacturer Part Number | EHS5499 |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Maximum Seat Height | 33.50" |
| Minimum Seat Height | 24.40" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Family | apollo II |
| Product Line | apollo II |
| Product Name | Apollo II Extended Height Stool |
| Product Type | Chair |
| Seat Depth | 20" |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Style | Waterfall |
| Seat Width | 20.90" |
| Weight (Approximate) | 55 lb |
| Width | 27.2" |
| UNSPSC | 56112102 |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 55.0000 |
|---|---|
| Brand | eurotech |
| UPC | 669245998161 |
| MPN | EHS5499 |




Log In