We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eurotech Apollo MFT9450 Task Chair
SKU
EUTMFT94562
by Eurotech
$339.10 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Breathable, mesh back to enhance airflow and comfort
- Adjusts recline rate based on your weight using tilt-tension control
- Center-tilt adjustment to rock back and forth
- Back-angle adjustment offers personalized comfort in reclined position
- Greenguard certified to emit low chemical emissions
Category: Office Chairs
Seating with a mission... breathable mesh synchro-tilt backrest, molded foam waterfall seat are combined with adjustability for out-of-this-world comfort and state-of-the-art control.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 20" |
| Back Style | Mesh |
| Back Width | 19.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Eurotech |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 24" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Features | Back Angle Adjustment |
| Features | Back Height Adjustment |
| Features | Breathable |
| Features | Comfortable |
| Features | Forward Tilt |
| Features | Synchro Tilt |
| Features | Tension Control |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Height | 44.1" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | MFT945PERBEI |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Number of Casters | 5 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Apollo |
| Product Line | Apollo |
| Product Model | MFT9450 |
| Product Name | Apollo MFT9450 Task Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Beige |
| Seat Depth | 19.30" |
| Seat Feature | Angle Adjustment |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Style | Waterfall |
| Seat Width | 20.50" |
| Weight (Approximate) | 54 lb |
| Width | 26" |
| UNSPSC | 56112102 |
| Brand | Eurotech |
|---|---|
| Weight (lbs) | 51.0000 |
| MPN | MFT945PERBEI |

Log In