We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eurotech Apollo Mid-back Task Chair
SKU
EUTMT9400111
by Eurotech
$322.10 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Provides airflow and optimal comfort with breathable, mesh back
- Personalized lumbar support with ratchet back
- Relaxed positioning with preset, reclining back
- Reduces pressure on back of your knees using waterfall seat
- Greenguard certified to emit low chemical emissions
Category: Office Chairs
a perennial favorite The Apollo is a perennial favorite, combining value, comfort, adjustability and quality, and featuring a breathable, color-coordinated mesh back that matches the comfortably contoured and padded waterfall seat.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 20" |
| Back Style | Mesh |
| Back Type | Mid Back |
| Back Width | 19.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Eurotech |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 19.3" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Features | Arm Height Adjustment |
| Features | Arm Width Adjustment |
| Features | Back Height Adjustment |
| Features | Backrest |
| Features | Breathable |
| Features | Comfortable |
| Features | Ratchet Back |
| Features | Synchro Tilt |
| Features | Tension Control |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Height | 38.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Lumbar Support | Yes |
| Manufacturer Part Number | MT9400111 |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Maximum Seat Height | 21.70" |
| Minimum Seat Height | 18.10" |
| Number of Casters | 5 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Apollo |
| Product Line | Apollo |
| Product Name | Apollo Mid-back Task Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Regency Red |
| Seat Depth | 19.30" |
| Seat Feature | Contoured |
| Seat Feature | Padded |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 20.50" |
| Weight (Approximate) | 54 lb |
| Width | 26" |
| UNSPSC | 56101504 |
| Download PDF File |
| Brand | Eurotech |
|---|---|
| Weight (lbs) | 12.0000 |
| MPN | MT9400111 |

Log In