We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eurotech Apollo Synchro High Back Chair
Delivered in 2-4 business days
- Perennial favorite, combining value, comfort, adjustability and quality
- Breathable mesh back that conforms and supports your back
- Comfortably contoured and padded waterfall seat to reduce pressure on the back of your knees
- Arms adjust in width and height for proper ergonomic positioning
- Enjoy synchro-tilt, tilt lock, tilt tension control and seat-height adjustment
Apollo Synchro High Back Chair combines comfort, adjustability and quality for seating well-suited for long hours at the office. Breathable, black mesh back conforms to your back for the right amount of support. Fabric-upholstered, cushioned seat is comfortably contoured. Padded waterfall seat with sloping front reduces pressure on the back of the knees. Tilt-tension control recline rate adapts to weight of user. Tilt lock locks out tilt function. Synchro-tilt back reclines in a preset ratio to seat. Seat-height adjustment sets seat height from 18.9" to 22.4" for your preferred position relative to floor. Width-adjustable arms adjust arms in or out for proper ergonomic positioning. Arm-height adjustment adjusts arm up or down for proper ergonomic positioning while seated. Chair also features casters on the black nylon, five-star base for easy mobility. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Application/Usage | Office |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Height | 23" |
| Back Style | Mesh |
| Back Type | High Back |
| Back Width | 21.70" |
| Base Material | Nylon |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Eurotech |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 24" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Features | Arm Height Adjustment |
| Features | Arm Width Adjustment |
| Features | Breathable |
| Features | Comfortable |
| Features | Mobility |
| Features | Reclined |
| Features | Synchro Tilt |
| Features | Synchrone Mechanism |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Height | 44.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | MM950016 |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Maximum Seat Height | 22.40" |
| Minimum Seat Height | 18.90" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Apollo |
| Product Line | Apollo |
| Product Model | MM9500 |
| Product Name | Apollo Synchro High Back Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Merlot |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Feature | Contoured |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Padded |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Style | Waterfall |
| Seat Width | 20.50" |
| Weight (Approximate) | 57 lb |
| Width | 26" |
| UNSPSC | 56112102 |
| Download PDF File |
| Brand | Eurotech |
|---|---|
| Weight (lbs) | 57.0000 |
| MPN | MM950016 |

Log In