We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eurotech Apollo Synchro Mid-Back Chair
Delivered in 2-4 business days
- Provides airflow and optimal comfort with breathable, mesh back
- Personalized lumbar support with ratchet back
- Relaxed positioning with preset, reclining back
- Reduces pressure on back of your knees using waterfall seat
- Greenguard certified to emit low chemical emissions
Apollo Synchro Mid-Back Chair combines comfort, adjustability and quality for seating well-suited for long hours at the office. Breathable, black mesh back conforms to yours for the right amount of support. Fabric-upholstered, cushioned seat in the color Matador is comfortably contoured. Waterfall seat front of cushion slopes to reduce pressure on the back of the knees. Tilt-tension control recline rate adapts to weight of user. Tilt lock locks out tilt function. Synchro-tilt back reclines in a preset ratio to seat. Seat-height adjustment sets seat height from 18" to 21.7" for your preferred position relative to floor. Width-adjustable arms adjust arms in or out for proper ergonomic positioning. Arm-height adjustment adjusts arm up or down for proper ergonomic positioning while seated. Chair also features casters on the black nylon, five-star base for easy mobility. Seat measures 20.5" x 19.3". Back size is 19.5" x 20".
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Application/Usage | Office |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Material | Fabric |
| Back Style | Mesh |
| Back Type | Mid Back |
| Back Width | 19.50" |
| Base Material | Nylon |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Eurotech |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 19.3" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Features | Adjustable |
| Features | Arm Height Adjustment |
| Features | Arm Width Adjustment |
| Features | Back Height Adjustment |
| Features | Backrest |
| Features | Breathable |
| Features | Comfortable |
| Features | Mobility |
| Features | Ratchet Back |
| Features | Reclined |
| Features | Synchro Tilt |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Features | Upholstered Back |
| Height | 38.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Lumbar Support | Yes |
| Manufacturer Part Number | MT940075 |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Maximum Seat Height | 21.70" |
| Minimum Seat Height | 18.10" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Apollo |
| Product Line | Apollo |
| Product Model | MT9400 |
| Product Name | Apollo Synchro Mid-Back Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Matador |
| Seat Depth | 19.30" |
| Seat Feature | Contoured |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Padded |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Style | Waterfall |
| Seat Width | 20.50" |
| Weight (Approximate) | 54 lb |
| Width | 26" |
| UNSPSC | 56112102 |
| Download PDF File |
| Brand | Eurotech |
|---|---|
| Weight (lbs) | 54.0000 |
| MPN | MT940075 |

Log In