We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eurotech Breeze Chair without Casters
SKU
EUTFS8277102
by Eurotech
$332.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Contemporary design adds a modern style to any space
- Prevents chipping with powder-coated, steel tubing
- Perforated back to enhance airflow and comfort
- Stackable for space-saving storage
- Greenguard certified to emit low chemical emissions
Category: Reception & Conference Room Furniture
| Armrest | Yes |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Breezy |
| Back Height | 13.50" |
| Back Material | Plastic |
| Back Width | 19" |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Eurotech |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 21" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Frame Color | Gray |
| Height | 33.8" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | FS8277102 |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Maximum Seat Height | 19.50" |
| Number of Legs | 4 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | breeze |
| Product Line | breeze |
| Product Name | Breeze Chair without Casters |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Breezy |
| Seat Depth | 19.50" |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 17.50" |
| Weight (Approximate) | 22 lb |
| Width | 25" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Download PDF File |
| Brand | Eurotech |
|---|---|
| Weight (lbs) | 22.0000 |
| MPN | FS8277102 |

Log In