We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eurotech Dakota 2 7014 Guest Chair
SKU
EUT701426
by Eurotech
$347.65 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Breathable, mesh back to enhance airflow
- Sturdy, steel frame for long-lasting use
- Padded seat for optimal comfort
- Greenguard certified to emit low chemical emissions
- Effortless mobility with optional casters (not included)
Category: Reception & Conference Room Furniture
The anywhere chair, Dakota with its sturdy steel frame construction and functional design makes this series the perfect all-around seating solution.
| Application/Usage | Multipurpose |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 17" |
| Back Style | Mesh |
| Back Width | 19" |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Eurotech |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 25" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Features | Sturdy |
| Frame Material | Steel |
| Height | 35.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | 7014CANCOR |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Maximum Seat Height | 19" |
| Number of Legs | 4 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Dakota |
| Product Line | Dakota |
| Product Model | 7014 |
| Product Name | Dakota 2 7014 Guest Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Cordovan |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 18" |
| Weight (Approximate) | 18.70 lb |
| Width | 21" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Brand | Eurotech |
|---|---|
| Weight (lbs) | 40.0000 |
| MPN | 7014CANCOR |

Log In