We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eurotech dakota 2 Sled Base
SKU
EUT7055SB016
by Eurotech
$194.60 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Padded seat to comfortably sit for long periods of time
- Durable, stable construction for long-lasting use
- Use arm rests to sit in a relaxed position
- Mesh back for enhanced airflow
- Greenguard certified by helping to manage indoor air quality
Category: Reception & Conference Room Furniture
Dakota 2 Sled Base Guest Chair is made with a mesh back for increased airflow and breathable sitting. Padded seat is perfect for comfortable, prolonged sitting. Fabric material provides long-lasting use without sacrificing comfort. Sturdy, steel frame construction creates durable, stable seating. Arm rests help your guests relax during prolonged periods of sitting. Multipurpose chair is Greenguard certified with low chemical emissions to help manage indoor air quality.
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Back Height | 17" |
| Back Style | Mesh |
| Back Width | 19" |
| Base Shape | Sled |
| Brand Name | Eurotech |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 23.5" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Height | 35.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | 7055SB016 |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Maximum Seat Height | 19" |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | dakota |
| Product Line | dakota |
| Product Model | 7055SB |
| Product Name | dakota 2 Sled Base |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Ebony |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 18" |
| Weight (Approximate) | 22.50 lb |
| Width | 25.5" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Download PDF File |
| Brand | Eurotech |
|---|---|
| Weight (lbs) | 50.0000 |
| MPN | 7055SB016 |

Log In