We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eurotech Elevate Chair
Delivered in 2-4 business days
- Mesh back for increased airflow and breathability
- Synchro-tilt to recline with a preset ratio to seat
- Reduces pressure on back of your knees with padded, waterfall seat
- Easily adjust arm height and arm depth; angle arm pads in or out
- Uses 5-star base with casters for smooth mobility
Add a simple, elegant piece with superior comfort to your office with this Elevate Task Chair. Breathable, mesh back increases airflow and maximizes comfort for all-day sitting. Synchro-tilt back reclines in a preset ratio to the seat. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Seat-depth adjustment changes the seat depth relative to the back. Fabric, waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Arm-height and arm-depth adjustments permit you to move the arms up or down and forward or back for proper ergonomic positioning. Swivel arm pads angle in or out. Five-star base with casters provides easy mobility. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Armrest | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Material | Mesh |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Eurotech |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Depth | 27" |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Features | Arm Depth Adjustment |
| Features | Arm Height Adjustment |
| Features | Arm Pad Angle Adjustment |
| Features | Comfortable |
| Features | Pneumatic/1-Touch Adjustment |
| Features | Reclined |
| Features | Swivel Arm |
| Features | Synchro Tilt |
| Features | Tilt Lock |
| Frame Color | Black |
| Height | 43.3" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Lumbar Support | Yes |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Part Number | ELV2BLKFSBLK |
| Maximum Seat Height | 21.30" |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Elevate |
| Product Line | Elevate |
| Product Name | Elevate Chair |
| Product Type | Chair |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 23.60" |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Style | Waterfall |
| Seat Width | 20" |
| Weight (Approximate) | 68.50 lb |
| Width | 27" |
| UPC | 669245104012 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 43.0000 |
| MPN | ELV2BLKFSBLK |
| Brand | eurotech |






Log In