We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eurotech Gene Fabric Seat/Back Executive Chair
Delivered in 2-4 business days
- Sit smarter and enjoy easier day with convenient Gene comfort features
- Adjustable arms and seat to customize your position
- Easy-access controls for easy operation
- Synchro tilt, tilt tension and tilt lock for just the right angles
- Easy rolling on casters
Gene Executive Chair offers convenient comfort features so you can sit smarter and enjoy an easier workday. Both arms and seat adjust for better positioning. To easily raise and lower the cushioned seat fabric-upholstered in black, lift up on the handle. Arms adjust by pushing the side button on the arms and raise or lower to your preferred level. Adjust the tilt tension control by turning a front button below the seat on the right side. The tilt lock button is on the left side below the seat for easy access. Activate the synchro tilt by pulling out on the paddle below the seat. This will allow the chair to float freely in a rocking motion. Executive chair rolls easily on five casters. Seat measures 19-7/10" wide x 16-9/10" deep x 17" to 21" high. Fabric-covered, dark orange back measures 17-7/10" wide x 26" high.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Orange |
| Back Height | 26" |
| Back Material | Fabric |
| Back Width | 17.70" |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Eurotech |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | Canada |
| Depth | 26" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Features | Comfortable |
| Features | Handle |
| Features | Synchro Tilt |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Height | 41.9" |
| Limited Warranty | 5 Year Lifetime |
| Manufacturer Part Number | GENEFORG |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Maximum Seat Height | 21" |
| Minimum Seat Height | 17" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Orange |
| Product Family | Gene |
| Product Line | Gene |
| Product Name | Gene Fabric Seat/Back Executive Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 16.90" |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 19.70" |
| Weight (Approximate) | 37 lb |
| Width | 26" |
| UNSPSC | 56112104 |
| Brand | eurotech |
|---|---|
| Weight (lbs) | 37.0000 |
| UPC | 669245101622 |
| MPN | GENEFORG |

Log In