We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Everyday Adhesive Matte Polypropylene, 2" Core, 42" x 75 ft, Matte White, 2/Pack
SKU
HEWC0F20A
by HP
$451.86 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 2 left
- Versatile and durable.
- Quality prints with excellent color vibrancy.
- Ideal for both indoor and outdoor applications.
- Perfect for long-lasting, eye-catching signs and displays.
Category: Wide Format Paper
Versatile and durable, producing quality prints with excellent color vibrancy at an everyday price. Ideal for both indoor and outdoor applications. Easy-to-use and durable for long-lasting, eye-catching signs and displays. Sheet/Roll Size: 42" x 75 ft; Paper Grade (gsm): 120 gsm; Paper/Media Color(s): White; Color Family: White.
| Brightness Rating (US) | 101 |
|---|---|
| Color Family | White |
| End of Roll Indicator | No |
| Global Product Type | Printable Banners/Poster Rolls |
| Machine Compatibility | HP DesignJet Printers |
| Paper Finish | Matte |
| Paper Grade (gsm) | 120 gsm |
| Paper Roll Core Size | 2" |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Rolls Per Unit | 2 |
| Sheet/Roll Size | 42" x 75 ft |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | HP |
|---|---|
| Weight (lbs) | 23.6200 |
| UPC | 848412012958 |
| MPN | C0F20A |

Log In