We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Everyday Pigment Ink Photo Paper Roll, 9.1 mil, 36" x 100 ft, Satin White
SKU
HEWQ8921A
by HP
$161.18 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Microporous surface allows for maximum ink absorbtion.
- Instant dry time.
- Moderately water resistant.
- Compatible across various HP and non-HP pigment printers.
Category: Telex Rolls
Microporous surface allows for maximum ink absorption, resulting in vibrant colors, fast dry time and superior fade resistance. Expand your range of photo offerings with this versatile, everyday photo paper. Instant dry time allows for immediate post-print processing, robust handling and lamination. Moderately water resistant with UV pigment inks. Compatible across various HP and non-HP pigment printers. Quick Dry; Paper Weight: 235 g/m2. Sheet/Roll Size: 36" x 100 ft; Paper/Media Thickness (mil): 9.1 mil; Paper/Media Color(s): White; Color Family: White.
| Brightness Rating (US) | 90 |
|---|---|
| Color Family | White |
| End of Roll Indicator | No |
| Global Product Type | Photo Print Rolls |
| Machine Compatibility | Wide-Format Inkjet Printers |
| Paper Finish | Satin |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Paper/Media Thickness (mil) | 9.1 mil |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Rolls Per Unit | 1 |
| Sheet/Roll Size | 36" x 100 ft |
| Special Features | Quick Dry; Paper Weight: 235 g/m2 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 848412013016 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 16.2000 |
| MPN | Q8921A |
| Brand | HP |


Log In