We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Evogen Feminine Hygiene Dispenser, Metal, 14 x 7.75 x 26.25, White/Black
SKU
HOSEV1FREE
by Hospeco
$490.39 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 10 left
- Evogen dispensers make stocking and dispensing more convenient than ever before.
- Push-button dispensing for convenience.
- Sensor alerts staff when dispenser is empty.
Category: Feminine Care
Evogen dispensers make stocking and dispensing more convenient than ever before. The modern streamlined styling is attractive and easy to use. Vends For FreeDelay mechanism between vends. Holds: 14 Napkins; 22 Tampons; Locking: Lock for Coin Box; Lock for Door; Material(s): Metal; Color(s): White/Black.
| Color Family | White |
|---|---|
| Color(s) | White/Black |
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Depth | 7.75" |
| For Use With | 147A; MT-4; T500 |
| Global Product Type | Tampon Dispensers |
| Height | 26.25" |
| Holds | 14 Napkins; 22 Tampons |
| Locking Positions | Lock for Coin Box; Lock for Door |
| Material(s) | Metal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | Vends For Free—Delay mechanism between vends. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 14" |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 26.0000 |
|---|---|
| Brand | Hospeco |
| UPC | 075289522000 |
| MPN | EV1FREE |

Log In