We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Executive Diameter Pocket Measuring Tapes, 1/4 in x 6 ft, A18 Blade
SKU
ORS182W606P
by LUFKIN
$41.65 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy-to-read blade.
- Power retraction.
- For measuring diameters of pipe, cable, tire, or any circular object.
Category: Tape Measures
Easy-to-read blade. Power retraction. For measuring diameters of pipe, cable, tire, or any circular object.
| Blade Finish | Yellow Clad |
|---|---|
| Blade Length [Nom] | 6 ft |
| Blade Material | Steel |
| Blade Style | A18 |
| Blade Width [Nom] | 1/4 in |
| Case Material | Chrome |
| Color | Yellow; Chrome |
| End Type | Ring |
| Graduation(s) | 1/16 in |
| Increment @ Scale | 1/16 in @ 1 in; 1/32 in @ 1.000 ft; 1/64 Dia. in @ 1 Dia. in |
| Measuring System | SAE |
| No. of Scales | 2 |
| Stud Markings | 16 in |
| Type | Double Side Tape |
| Country of Origin | MX |
| UNSPSC | 41114201 |
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| UPC | 037103458506 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0900 |
| MPN | W606P |
| Brand | LUFKIN |



Log In