We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Executive® Diameter Pocket Measuring Tape, 6 mm x 2 m, SAE/Metric, Charcoal
SKU
ORS182W606PM
$42.63 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy-to-read blade.
- Power retraction.
- For measuring diameters of pipe, cable, tire, or any circular object.
Category: Hand Tools
Easy-to-read blade. Power retraction. For measuring diameters of pipe, cable, tire, or any circular object.
| Blade Finish | Yellow Clad |
|---|---|
| Blade Graduation Style | S5 |
| Blade Length [Nom] | 2 m |
| Blade Material | Steel |
| Blade Style | A20 |
| Blade Width [Nom] | 6 mm |
| Case Material | Chrome |
| Color | Charcoal |
| End Type | Ring |
| Increment @ Scale | 1 Dia. mm @ 1 Dia. cm; 1.00 mm @ 1 cm |
| Measuring System | SAE/Metric |
| Mounting | Belt Clip |
| No. of Scales | 2 |
| Reel Material | Plastic |
| Reel Type | Closed Reel |
| Return Motion | Spring |
| Type | Double Side Tape |
| Country of Origin | MX |
| UNSPSC | 41114201 |
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Brand | Crescent Lufkin |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5000 |
| UPC | 037103458537 |
| MPN | W606PM |



Log In