We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Expandable Portable Fence Barrier Safety Barricade, Plastic, 1.97 x 153.54 x 39.76, Yellow
SKU
ALHALP499BAR-MG
$404.34 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Expands to 13 feet wide for a longer safety clearance.
- Yellow color fence barrier for easy visibility.
- The wheels on the safety fence make it easily portable from location to location so it can be easily moved to different areas.
- Bilingual caution messaging in English and Spanish to make sure you reach a wider audience making sure everyone is safe.
- Foldable and easy to store away.
- Made with premium quality material this safety barricade fence is meant to last through years of use.
- Easy to use with no assembly required.
Category: Safety Barriers
Made with premium quality materials this expendable safety gate will last through years of use. The standard bright yellow color of the unit and the bi-lingual safety message printed on the unit will easily be noticeable, even from a distance, in order to promote safety for staff and helping others to keep at a careful distance. Diameter: 1.97"; Height: 39.76"; Length: 153.54"; Width: 1.97".
| Global Product Type | Barrier Fold-Up Fences |
|---|---|
| Diameter | 1.97" |
| Height | 39.76" |
| Length | 153.54" |
| Width | 1.97" |
| Color(s) | Yellow |
| Material(s) | Plastic |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 810012675857 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 39.0000 |
| MPN | ALP499BAR |
| Brand | Alpine Industries |

Log In