We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Expanding Poly Files, 3.5" Expansion, 7 Sections, Hook/Loop Closure, 1/6-Cut Tabs, Letter Size, Blue
SKU
PFX01158
by Pendaflex
$26.51 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Keep important files secure with its hook and loop closure.
- Durable polypropylene with an embossed swirl pattern.
- Includes adhesive tab labels.
Category: File Jackets & Specialties
Keep important files secure with the full flap and hook and loop closure. Virtually indestructible poly construction with an embossed swirl pattern. Tabbed dividers help organize and separate documents. Includes adhesive tab labels. Holds letter pages. Pocket/Wallet Type: Files/Papers; Size: Letter; Overall Expansion: 3.5"; Closure Type: Hook & Loop.
| Closure Type | Hook & Loop |
|---|---|
| Color Family | Blue |
| Color(s) | Blue |
| File Tab Position | Assorted |
| Global Product Type | Transport Wallets |
| Height | 9.06" |
| Material(s) | Polypropylene |
| Number of Accessory Pockets | 0 |
| Number of File Pockets | 7 |
| Overall Expansion | 3.5" |
| Package Includes | (6) Self-Adhesive Tab Labels |
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Size | Letter |
| Tab Cut | 1/6-Cut |
| Tab Type | Top Tab |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 13.5" |
| Brand | Pendaflex |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5000 |
| UPC | 078787011588 |
| MPN | 01158 |

Log In