We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Extend-A-Lift 600 Hand Lifter, Steel, 600 Load Capacity, 2 in dia, 28.2 in Long
SKU
ORS4748100025
by Magswitch
$323.67 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Magnetic lift to pick up and move steel without bending over.
- Convenient and safe.
- Magnet turns all the way off and sheds debris.
- Picks up flat or round shapes.
- Great for picking up hot sharp or dirty steel without touching it.
Category: Hand Tools
Magnetic lift to pick up and move steel without bending over. Convenient and safe. Magnet turns all the way off and sheds debris. Picks up flat or round shapes. Great for picking up hot sharp or dirty steel without touching it.
| Length [Nom] | 28.2 in |
|---|---|
| Load Cap. [Nom] | 600 lb |
| Material | Steel |
| Mounting | Magnetic |
| Overall Length [Nom] | 28.2 in |
| Width [Nom] | 2.7 in |
| Wt. | 5.3 lb |
| Manufacturer | Magswitch |
| Weight (lbs) | 6.7600 |
|---|---|
| Brand | Magswitch |
| UPC | 878628000548 |
| MPN | 8100025 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to chemicals including Nickel, which is known to the State of California to cause cancer and Toluene which is know to the State of California to cause birth defects or reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In