We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
$52.15 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Full height extended tabs allow extra space for labels.
- Tabs embossed for easy label placement.
- Extra heavyweight stock for extra durability and longer life.
- Labels sold separately.
Category: End Tab File Folders
Full-height extended tab gives extra space for labels. Perfect for color-coded systems that use additional name labels or bar-coded labels. Industry standard for efficient shelf filing. Reinforced tab adds strength where it's needed most. Made of heavyweight 14 point manila stock for longer life. Ideal for systems that use name or bar code labels. Scored for 0.75" expansion. File Folder Size Type: Letter; File Folder Color: Manila; Color Family: Manila; File Folder Material: 14-pt Manila.
| Color Family | Manila |
|---|---|
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Color | Manila |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Folder Material | 14-pt Manila |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Folder Width | 12.25" |
| File Tab Color | Manila |
| File Tab Cut | Straight |
| File Tab Material | 14-pt Manila |
| File Tab Style | End Tab |
| Global Product Type | End Tab File Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Brand | Mead |
|---|---|
| Weight (lbs) | 10.2000 |
| UPC | 086486242509 |
| MPN | 24250 |

Log In