We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Extra Long Hex Ball Socket Bits, 3/8 in Drive, 3/8 in Tip
SKU
ORS5774912BD
by Proto
$30.55 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ball-style head to turn a hex fastener at different angles in hard to reach places.
- Made of alloy steel.
- Polished chrome finish socket.
Category: Individual Sockets
Ball-style head to turn a hex fastener at different angles in hard to reach places. Made of alloy steel. Polished chrome finish socket.
| Bit Length | 5 in |
|---|---|
| Drive Size [Nom] | 3/8 in |
| Drive Type | Square |
| Finish | Nickel Chrome |
| Locking Type | Ball |
| Material | Forged Alloy Steel |
| Measuring System | Inch |
| Overall Length [Nom] | 6 3/32 in |
| Tip Size [Nom] | 3/8 in |
| Tip Type | Hex Ball |
| Wt. | 0.26 lb |
| UPC | 662679164553 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2700 |
| MPN | 4912BD |
| Brand | Proto |

Log In