We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Extra-Long, Magnetic Pickups, Neodymium, 5 lb, 13 in - 27 in
SKU
ORS318394
$39.15 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- High power neodymium magnet lifts up to five pounds and will never lose its magnetism.
- Magnetic pick-up with locking pivot joint.
Category: Pickup Tools
High power neodymium magnet lifts up to five pounds and will never lose its magnetism. Magnetic pick-up with locking pivot joint.
| Finish | Chrome Plated |
|---|---|
| Handle Type | Vinyl Cushion Grip |
| Length [Max] | 27 in |
| Length [Min] | 13 in |
| Load Cap. [Nom] | 5 lb |
| Material | Neodymium (Magnet) |
| Strength [Nom] | 5 lb |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC | 27112700 |
| Manufacturer | General Tools |
| Brand | General Tools |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4200 |
| UPC | 038728422286 |
| MPN | 394 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Nickel, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In