We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Extra-Wide Adjustable Monitor Stand, 20" x 12" x 1" to 5.78", Silver/Black, Supports 40 lbs
SKU
MMMMS90B
by 3M
$43.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Contemporary design with stacking columns raises monitor from 1" to 5.88" in increments of 1.63" to an ergonomically correct level.
- Features extra wide 16" storage space underneath to maximize desk space.
- Great for laptops, printers or monitors up to 40 lbs.
- Non-skid base keeps stand in place.
Category: Monitor Stands & Arms
Contemporary design with stacking columns raises monitor up to 5.88" in 1.63" incrementsl. Clearance width underneath platform: 16". Great for laptops, printers or monitors up to 17" or 40 lbs. Non-skid base. Adjusts from 1" to 5 7/8". OEM/Compatible: Compatible; Workstation Type: Mobile Workstation; Traditional Desk/Table; Width (Max): 20"; Depth (Max): 12".
| Color Family | Silver |
|---|---|
| Color(s) | Silver/Black |
| Depth (Max) | 12" |
| Global Product Type | Desktop Monitor Stands |
| Height (Max) | 5.78" |
| Height (Min) | 1" |
| Material(s) | Plastic |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 1 |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | Adjusts from 1" to 5 7/8" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight Capacity | 40 lb |
| Width (Max) | 20" |
| Workstation Type | Mobile Workstation; Traditional Desk/Table |
| UPC | 051131946729 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.0400 |
| MPN | MS90B |
| Brand | 3M |

Log In