We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Extreme Power Drive Dead-Blow Hammers, 4 lb Head, 15 1/2 in Handle, Yellow
SKU
ORS54510064
by Nupla
$105.07 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Consistent and reliable performance under the most severe conditions.
- Impact-resistant polyurethane ends are designed to withstand the stress of striking hard or sharp materials.
- Features super strong, all-weather Nuplaglas® handle.
Category: Hand Tools
Consistent and reliable performance under the most severe conditions. Impact-resistant polyurethane ends are designed to withstand the stress of striking hard or sharp materials. Features super strong, all-weather Nuplaglas® handle.
| Color | Yellow |
|---|---|
| Face Type | Urethane |
| Grip Style | SG |
| Handle Length [Nom] | 15 1/2 in |
| Handle Material | Fiberglass |
| Handle Type | Classic |
| Head Length | 5 3/4 in |
| Head Material | Polyurethane |
| Head Weight | 4 lb |
| Type | Dead Blow |
| Wt. | 1.15 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 27111602 |
| Manufacturer | Nupla® |
| Brand | Nupla |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.3900 |
| UPC | 738501100645 |
| MPN | 10-064 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Phthalates & Styrene, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In