We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EZ-FLO 41043 Braided Dishwasher Connector Hose, 3/4 in Inlet, 3/8 in Outlet, Stainless Steel
SKU
ORG8626491
by EASTMAN
$26.80 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Hose with nickel-plated brass nuts. Complies with no-lead laws. 3/8 in comp x 3/4 in female hose thread.
Category: Supply Lines
Hose with nickel-plated brass nuts. Complies with no-lead laws. 3/8 in comp x 3/4 in female hose thread.
| Includes | Nickel-Plated Brass Nuts |
|---|---|
| Inlet Connection Size | 3/4in |
| Inlet Connection Type | FHT |
| Length | 6in |
| Outlet Connection Size | 3/8in |
| Outlet Connection Type | Compression |
| Suitable for | Whirlpool Dishwashers |
| Tubing Material | Stainless Steel |
| UPC | 091712410430 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8200 |
| MPN | 41043 |
| Brand | EASTMAN |

Log In