We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EZ-FLO WaterFlex Series 0437012 Corrugated Flexible Water Heater Connector, 3/4 in, FIP, Stainless Steel, 12 in L
SKU
ORG2562239
by EZ-FLO
$20.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Nickel plated brass nuts
- Nitrile rubber sealing washer
Category: Water Heater Parts
Connector with nickel plated brass nuts and nitrile rubber sealing washer. Complies with no-lead laws. 3/4 in FIP x 3/4 in FIP.
| Connection Type | FIP |
|---|---|
| Finish | Stainless Steel |
| Length | 12 in |
| Material | Stainless Steel |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Suitable for | Water Heaters |
| Temperature Rating | -40 to 180 deg F |
| Weight (lbs) | 0.2700 |
|---|---|
| Brand | EZ-FLO |
| UPC | 091712378662 |
| MPN | 0437012 |

Log In