We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EZ GRIP 7-in-1 Multi-Purpose Painter's Tools, 3 in Wide
SKU
ORS6306251
by Red Devil
$27.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Extra sturdy blades resist rust and extend through handles for maximum strength and durability
- Durable brass-plated, solid steel nail setting head can be used for setting nails and other hammering jobs
Category: Concrete & Masonry Tools
Extra sturdy blades resist rust and extend through handles for maximum strength and durability. Durable brass-plated, solid steel nail setting head can be used for setting nails and other hammering jobs.
| Applications | Gouger; Nail Puller; Nail Setter; Paint Roller Cleaner; Putty Remover; Scraper;Spreader |
|---|---|
| Blade Material | Steel; Tungsten Carbide |
| Blade Type | Stiff |
| Blade Width [Nom] | 3 in |
| Handle Material | Plastic |
| Overall Length [Nom] | 9 in |
| Wt. | 4.8 oz |
| UPC | 075339006245 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7500 |
| MPN | 6251 |
| Brand | Red Devil |

Log In