We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Facepiece Lens Assembly for Ultra-Vue® and Ultra Elite®, Impact/Scratch Resistant, Clear
SKU
ORS45410061632
by MSA
$115.45 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Designed for use with MSA Ultra-Vue® and Ultra-Twin® full face respirators.
- Polycarbonate construction.
Category: Hand Tools
Designed for use with MSA Ultra-Vue® and Ultra-Twin® full face respirators. Polycarbonate construction.
| Color | Clear |
|---|---|
| For Model | Ultra-Vue®; Ultra Elite® |
| Height [Nom] | 2.65 in |
| Length [Nom] | 4.35 in |
| Material | Polycarbonate |
| Resistance | Impact; Scratch |
| Type | Facepiece Lens Assembly |
| Used With | MSA Ultra-Vue® and Ultra-Twin® Facepieces |
| Width [Nom] | 6.2 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | MSA |
| Brand | MSA |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1800 |
| UPC | 641817014615 |
| MPN | 10061632 |

Log In