We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fairview 48-6DP Pipe Connector, 3/8 x 1/2 in, Flare x MIP, Brass, 1000 psi Pressure
SKU
ORG8940744
by Fairview
$13.34 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For gasoline, LPG, natural gas, refrigeration
Category: Plumbing Fittings
Fairview Pipe Connector, Nominal Size: 3/8 x 1/2 in, Flare x MIP Connection, 1000 psi, Operating Temperature: -65 to 250 deg F, Wall Thickness: 0.032 in, Brass, Suitable for: Aluminum, Copper and Welded Steel Hydraulic Tubes
| Connection Type | Flare x MIP |
|---|---|
| Material | Brass |
| Nominal Size | 3/8 x 1/2in |
| Operating Temperature | -65 to 250deg F |
| Pressure Rating | 1000psi |
| Suitable for | Aluminum Copper and Welded Steel Hydraulic Tubes |
| Wall Thickness | 0.032in |
| Brand | Fairview |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1100 |
| UPC | 741330190237 |
| MPN | 48-6DP |

Log In