We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fairview 49-6CP Pipe Elbow, 3/8 in, Flare Tube x Male, 90 deg Angle, Brass, 1000 psi Pressure
SKU
ORG8940793
by Fairview
$13.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For gasoline, LPG, natural gas, power steering, refrigeration
Category: Plumbing Fittings
Fairview Pipe Elbow, Nominal Size: 3/8 in, Flare Tube x Male Connection, Wall Thickness: 0.032 in, Angle: 90 deg, 1000 psi, Operating Temperature: -65 to 250 deg F, Brass, Suitable for: Aluminum, Copper and Welded Steel Hydraulic Tubes
| Angle | 90deg |
|---|---|
| Connection Type | Flare Tube x Male |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 3/8in |
| Operating Temperature | -65 to 250deg F |
| Pressure Rating | 1000psi |
| Suitable for | Aluminum Copper and Welded Steel Hydraulic Tubes |
| Wall Thickness | 0.032in |
| Brand | Fairview |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0900 |
| UPC | 741330190329 |
| MPN | 49-6CP |

Log In