We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fairview 61-10P Standard Pipe Nut, 5/8 in, Compression, Brass, 150 psi Pressure
SKU
ORG8941031
by Fairview
$1,087.00 /10EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For air, oil and low pressure water applications
Category: Plumbing Fittings
Fairview Standard Pipe Nut, Nominal Size: 5/8 in, Compression Connection, Wall Thickness: 0.035 in, 150 psi, Brass, Suitable for: Aluminum, Brass, Copper, Plastic Tubes
| Connection Type | Compression |
|---|---|
| Material | Brass |
| Nominal Size | 5/8in |
| Pressure Rating | 150psi |
| Suitable for | Aluminum Brass Copper Plastic Tubes |
| Wall Thickness | 0.035in |
| Brand | Fairview |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0500 |
| UPC | 741330190503 |
| MPN | 61-10P |

Log In