We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fairview 62-6P Union Coupling, 3/8 in, Compression, Brass, 200 psi Pressure
SKU
ORG8940967
by Fairview
$12.49 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For air, oil and low pressure water applications
Category: Plumbing Fittings
Fairview Union Coupling, Nominal Size: 3/8 in, Compression Connection, Wall Thickness: 0.032 in, 200 psi, Operating Temperature: -65 to 250 deg F, Brass, Suitable for: Aluminum, Brass, Copper and Plastic Tubing
| Connection Type | Compression |
|---|---|
| Material | Brass |
| Nominal Size | 3/8in |
| Operating Temperature | -65 to 250deg F |
| Pressure Rating | 200psi |
| Suitable for | Aluminum Brass Copper and Plastic Tubing |
| Wall Thickness | 0.032in |
| Brand | Fairview |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0800 |
| UPC | 741330190534 |
| MPN | 62-6P |

Log In