We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fairview 65-10 Union Pipe Elbow, 5/8 in, Compression, 90 deg Angle, Brass, 300 psi Pressure
SKU
ORG8940843
by Fairview
$16.84 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For air, oil and low pressure water applications
Category: Plumbing Fittings
Fairview Union Pipe Elbow, Nominal Size: 5/8 in, Compression Connection, Wall Thickness: 0.032 in, Angle: 90 deg, 300 psi, Brass, Suitable for: Aluminum, Brass, Copper and Plastic Tubing
| Angle | 90deg |
|---|---|
| Connection Type | Compression |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 5/8in |
| Pressure Rating | 300psi |
| Suitable for | Aluminum Brass Copper and Plastic Tubing |
| Wall Thickness | 0.032in |
| Brand | Fairview |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2400 |
| UPC | 741330190626 |
| MPN | 65-10P |

Log In