We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fairview 68-4CP Pipe Connector, 1/4 x 3/8 in, Tube x Male, Brass, 300 psi Pressure
SKU
ORG8940520
by Fairview
$12.45 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For air, oil and low pressure water applications
Category: Plumbing Fittings
Fairview Pipe Connector, Nominal Size: 1/4 x 3/8 in, Tube x Male Connection, 300 psi, Operating Temperature: -65 to 250 deg F, Wall Thickness: 0.03 in, Brass, Suitable for: Aluminum, Brass, Copper and Plastic Tubing
| Connection Type | Tube x Male |
|---|---|
| Material | Brass |
| Nominal Size | 1/4 x 3/8in |
| Operating Temperature | -65 to 250deg F |
| Pressure Rating | 300psi |
| Suitable for | Aluminum Brass Copper and Plastic Tubing |
| Wall Thickness | 0.03in |
| Brand | Fairview |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0800 |
| UPC | 741330212250 |
| MPN | 684CP |

Log In