We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fastcap 8276001 Activator Kit, Liquid, Pungent, Transparent, 2, 12 oz
SKU
ORG3140332
by Fastcap
$38.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Glues & Epoxies
The 2P-10 solo kit contains 2 oz 2P-10 thick adhesive and 12 oz activator. 2P-10 is a two-part ten-second adhesive. Just apply the adhesive, then spray the activator and stick it together.
| Applicable Materials | Fabric Leather Paper Wood |
|---|---|
| Color | Transparent |
| Compositions | Ethyl-2-Cyanoacrylate |
| Dielectric Strength | 625V/mil |
| Flash Point | 82.5deg C |
| Form | Liquid |
| Functional Cure Time | 24hr |
| Media | Carbon Dioxide Dry Powder Fine Water Spray Foam |
| Net Content | 2 12oz |
| Odor/Scent | Pungent |
| Shear Strength | 15 to 26N/sq-mm |
| Specific Gravity | 1.043g/cc |
| Tensile Strength | 15 to 26N/sq-mm |
| Brand | Fastcap |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.2500 |
| UPC | 663807982070 |
| MPN | 8276001 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In