We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Reliable CNZ38MR Coupling Nut, UNC-UNF Thread, 3/8-16 Thread, Steel, Zinc
SKU
ORG3323466
by Reliable
$23.42 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Metal Shapes & Stocks
Reliable Coupling Nut, Thread Type: UNC-UNF, Thread Size: 3/8-16, Hex Size: 0.551 to 0.562 in, Thread Length: 1-3/4 in, Steel, Zinc, Dimensions: 0.307 to 0.321 in ID
| Dimensions | 0.307 to 0.321 in ID |
|---|---|
| Finish | Zinc |
| Hex Size | 0.551 to 0.562in |
| Material | Steel |
| Thread Length | 1-3/4in |
| Thread Size | 3/8-16 |
| Thread Type | UNC-UNF |
| Brand | Reliable |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2400 |
| UPC | 772436908761 |
| MPN | CNZ38MR |

Log In