We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Reliable CNZ516MR Coupling Nut, UNC-UNF Thread, 5/16-18 Thread, Steel, Zinc
SKU
ORG3323474
by Reliable
$22.99 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Metal Shapes & Stocks
Reliable Coupling Nut, Thread Type: UNC-UNF, Thread Size: 5/16-18, Hex Size: 0.489 to 0.5 in, Thread Length: 1-3/4 in, Steel, Zinc, Dimensions: 0.252 to 0.265 in ID
| Dimensions | 0.252 to 0.265 in ID |
|---|---|
| Finish | Zinc |
| Hex Size | 0.489 to 0.5in |
| Material | Steel |
| Thread Length | 1-3/4in |
| Thread Size | 5/16-18 |
| Thread Type | UNC-UNF |
| Brand | Reliable |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0100 |
| UPC | 772436908754 |
| MPN | CNZ516MR |

Log In