We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Reliable CBHDG1212CT Carriage Bolt, 1/2-13 Thread, Coarse Thread, 12 in OAL, Galvanized Steel, A Grade
SKU
ORG3316379
by Reliable
$34.84 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Bolts
Reliable Carriage Bolt, Galvanized Steel, A Grade, Thread Type: Coarse, Thread Size: 1/2-13, Thread Length: 6 in, Head Type: Round Pan, Head Diameter: 1.094 in, Head Height: 0.27 in, 12 in OAL
| Grade | A |
|---|---|
| Head diameter | 1.094in |
| Head Height | 0.27in |
| Head Type | Round Pan |
| Material | Galvanized Steel |
| Overall Length | 12in |
| Thread Length | 6in |
| Thread Size | 1/2-13 |
| Thread Type | Coarse |
| Download PDF File |
| Brand | Reliable |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.9800 |
| UPC | 772436208229 |
| MPN | CBHDG1212CT |

Log In