We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Federal Pacific UBIF230N Circuit Breaker, Type NA, 30 A, 2 -Pole, 120/240 V, Plug Mounting
SKU
ORG1318880
$80.85 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Replacement for Federal Pacific Load Centers. Single pole SWD rated, double pole is HACR rated. 120/240 VAC, 10,000 AIC.
| Actuator Type | Magnetic Thermal |
|---|---|
| Current Rating | 30A |
| Dimensions | 3.36 in L x 2 in W x 2.55 H |
| Interrupt Rating | 10kA |
| Mounting Type | Plug |
| Number of Phases | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Suitable for | Federal Pacific Electric load centers |
| Terminal Type | Lug |
| Type | Type NA |
| Voltage Rating | 120/240V |
| Wire Size | 14 to 6AWG |
| Brand | Federal Pacific |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6400 |
| UPC | 094925006117 |
| MPN | UBI-F230N |

Log In