We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric 70PAR38/QFL/ES/2 Halogen Bulb, 70 W, Medium E26 Lamp Base, PAR38 Lamp, Soft White Light, 1305 Lumens
SKU
ORG6536940
$20.19 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Instant on to full brightness
- 100% mercury-free
- Full range dimming
- Energy efficient - up to 22% less energy than standard incandescent
- Durable
Category: Bulbs & Lamps
Energy saver halogen technology helps save energy compared to standard halogen bulb by adding xenon gas and enhancing the pressure of the capsule. Energy saver halogens have the same light output and characteristics that you expect from standard incandescent light bulbs. Note: For track and recessed lighting.
| Average Life | 1000 hr |
|---|---|
| Beam Spread | Flood |
| Color Temperature | 3000 K |
| Dimensions | 4-3/4 in Dia x 5 in L |
| Dimmable | Yes |
| Incandescent Equivalent | 90 W |
| Lamp Base | Medium E26 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | PAR38 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 1305 |
| Lumens Efficiency | 18 % |
| Start Type | Instant On |
| Type | Sealed Beam |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage Rating | 70 W |
| Weight (lbs) | 1.6400 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801545050 |
| MPN | 70PAR38/QFL/ES/2 |
| Restricted states/cities/countries | NV |

Log In